Cestujeme po Európe

Gymnázium
Školská 2
Dubnica nad Váhom
018 41
+421 903 650 445
marcela.gogolova@gmail.com

Rím a Vatikán 2015

Rím a Vatikán

Ponúkame Vám poznávací zájazd s cieľom dokonale spoznať metropolu Talianska, navštíviť malý miništát s úžasnou históriou a múzeom. V programe sú vypísané tie najzaujímavejšie pamätihodnosti mesta, ale uvidíte omnoho viac.

PROGRAM   ZÁJAZDU

1. DEŇ : Odchod popoludní smer Bratislava, Viedeň, Graz, Klagenfurt, Tarvisio, Venezia, Bologna, Firenze, Rím.

2. DEŇ : Príchod ráno do Ríma. Prehliadku začneme vo Vatikáne, kde si pozrieme chrám sv. Petra – posvätné miesto kresťanov s unikátnymi umeleckými skvostami (možnosť vystúpať na 132 m vysokú kupolu s výhľadom na Rím), prehliadka námestia sv. Petra  s kolonádou, fantastické Vatikánske múzeá a Sixtínsku kaplnku . Deň ukončíme prehliadkou Anjelského hradu, potom sa presunieme na ubytovanie, večera, nocľah. 

3. DEŇ : Odchod po raňajkách na celodennú prehliadku historického centra Ríma po trase: Piazza Venezia,Phanteon, Piazza Navona, Fontána di Trévi (fantastické zmrzlinárne) a nakoniec si pozrieme Španielske námestie a Španielske schody. Večer odchod na ubytovanie, večera, nocľah.

4. DEŇ : Odchod po raňajkách. Posledný deň v Ríme si pozrieme: Sväté schody, Lateránsku baziliku, baziliku sv. Petra v okovách, baziliku Santa Maria Maggiore, Trajánovo  fórum,  Kapitol, Fórum Románum, Koloseum. Prehliadkou baziliky sv. Pavla za hradbami ukončíme návštevu Ríma a večer odídeme po spiatočnej trase na Slovensko.

5. DEŇ : Spiatočná trasa cez Rakúsko, príchod domov v poobedňajších hodinách.

Cena : 249 €/osoba

V cene je zahrnuté:

• doprava luxusným autokarom, sprievodca , 2 x ubytovanie v hoteli s polpenziou a vlastným sociálnym zariadením, pobytová taxa, poistenie CK voči insolventnosti, náučné prezentácie počas cesty

 Vstupné do múzeí nie je zahrnuté do ceny zájazdu, sprievodca zabezpečí skupinové vstupné (pokiaľ to bude možné).

Program zájazdu sa bude prispôsobovať skupine, pri zachovaní náplne. Počas zájazdu sa bude využívať 3 dňový kombinovaný lístok na dopravu, platný vo veľkej aglomerácii Ríma (doplatok 16.50 Euro/osoba, pri deťoch možná zľava).

 Možnosť dokúpiť komplexné cestovné poistenie UNION.

TERMÍN ZÁJAZDU:  25. 3. – 29. 3.  2015

Informácie k zájazdu a rady na cestu

Rím a Vatikán

25.3. – 29.3.2014

Odjazd autobusom v stredu 25. 3. 2015

Nástupné miesta:   Dubnica nad Váhom – zastávka pri priemyslovke o 13.20 hodine                                 

                             Trenčín–  5 ZŠ pri škole o 14.00  hodine

                                                 7 ZŠ pri škole o  14.00 hodine                                 

                               Bratislava – parkovisko pri ZŠ Rajčianska o 16.15 hodine

Návrat v nedeľu 29.3.2015 do prístavných miest v popoludňajších hodinách.

NEZABUDNITE SI SO SEBOU ZOBRAŤ

Okrem platných cestovných dokladov nezabudnite na vhodné oblečenie (viď oddiel doporučený odev a počasie), slnečné okuliare s ochranným filtrom, lieky, kartičku Vašej zdravotnej poisťovne,  fotoaparát, dostatok filmov alebo pamäťových kariet, nabíjačku a batérie.

DOPORUČENÉ VRECKOVÉ – podľa vlastného uváženia

Vätšinu nákupov je možné zaplatiť platobnou kartou.

CESTOVNÉ  POISTENIE – nutné sa dať poisťiť v akejkoľvek komerčnej poisťovni – komplexné cestovné poistenie na celú dobu trvania zájazdu. CK Gadtours ponúka zájazdové poistenie Union typ C v cene 0,70.- Euro/osoba/deň. Nutné uzavrieť do 20. 3. 2015 v CK Gadtours, s.r.o.

DOPORUČENÝ ODEV A POČASIE:

Vzhľadom ku ročnému obdobiu doporučujeme si zobrať oblečenie aj proti zime, vetru a daždu (vetrovka, nepremokavá vetrovka alebo pršiplášť) a tiež pohodlnú, uzavretú obuv pre vychádzky po meste. V Ríme už v marci zvyčajne panuje príjemné počasie. Vezmite si aj slnečné okuláre, šiltovku a odporúčame 2 páry veľmi pohodlných topánok.

Počasie: Vo všeobecnosti neexistuje zlé počasie, ale iba neprimerané oblečenie

Pre aktuálne informáce o počasí v Taliansku :www.meteo.it

Treba si vziať: cestovný doklad, doklad o poistení, lieky (ak užívate), veci na osobnú hygienu (odporúčam aj vlhčené utierky do autobusu, prípadne antibakteriálny gél), jedlo a nápoje na cestu, šampóny, sprch. gély si vezmite v malom, úspornom balení, vhodnú tašku na nosenie v meste – treba mať peňaženku stále pod dozorom, nie vzadu v ruksaku – v Ríme je veľa vreckárov, kópiu pasu bude mať u seba pedagogický dozor (pasy uložíme v trezore, ale na peniaze, cennosti a elektroniku si musí dať každý pozor sám).

UBYTOVANÍE – ubytovaní budeme v hotelovom komplexe Fraterna Dommus v Sacrofane, ktorý je uzavretým areálom (vzhľadom na bezepečnosť pri vykrádaní autobusov v Ríme). Spravujú ho veľmi milé rádové sestričky.  v dvojposteľových, trojposteľových a štvorposteľových izbách s vlastným sociálnym príslušenstvom podľa požiadaviek klientov (kto bude s kým na izbe budete mať čas dohodnúť sa počas cesty) . Fotky ubytovania nájdete na https://www.fraternadomus.it/english.html

STRAVOVANIE – Polpenzia je podávaná na ubytovaní vo forme raňajok a večere. Ceny potravín a jedál su trochu  drahšie ako u nás (cca 15%), hlavne v centre Ríma.

DOPRAVA  – je zabezpečená 2 luxusnými klmatizovanými autobusmi  MAN LIONS TOP COACH (55 miestne).

BATOŽINA: prosíme Vás o účelné zbalenie a adekvátny počet batožiny z dôvodov nosnosti autobusu a počtu cestujúcich. Príručnú batožinu do autobusu : jedlo na cestu, nápoje, vankúšik, malú deku, cestovné doklady. Počas jazdy budú dodržiavané bezpečnostné prestávky. Počas jazdy je možnosť zaliať instantné polievky ( prinesené z domu ). Cez prestávku Vám ochotne p. šoféri predajú nealkoholické nápoje .

Elektrické adaptéry

Sieťové napätie v Taliansku je 230 V, 50 Hz. Zástrčky sa môžu líšiť od našich a je lepšie mať zo sebou adaptér.

Časový posun

V Taliansku platí stredoeurópský čas, nedochádza k žiadnemu časovému posunu.

Knižný sprievodcovia: Rím (Rough Guide, Nelles guide, National Geographic)

Suveníry: kožené výrobky,oblečenie . Dalšími suvenírmy môžu být ručne vytvorená keramika, sklo a strieborné predmety. Obľúbené sú rôzne potraviny, káva .

Orientačné ceny vstupov:

Dospelý vstup:

Vatikánske múzeá a Sixtínska kaplnka

16+1,50 [povinné sluchátka].- Euro dospelý, 8. +1,50 [povinné sluchátka].-  Euro dieťa

Kupola Sv. Peter výťah (321 schodov)

 7.- Euro (kto bude mať záujem)

Kupola Sv. Peter schody ( 550 schodov))

 5.- Euro (kto bude mať záujem)

Koloseum

 12.- Euro dospelý, deti do 18r zdarma

Forum Romanum

 12.- Eoro dospelý, deti do 18r zdarma

3 dňový lístok na verejnú dopravu

 16.- Euro (aj menej, ale cenu dohodneme až v Ríme)

Bazilika Sv. Petra

 1,50.- Euro povinné sluchátka

Audioguide na 2 dni [sluchátka a audio prístroj]

  7.- Euro

Všetci účastníci zájazdu budú vybavení audioguidami, ktoré prenášajú výklad sprievodcu, čo umožňuje jednoduchší pohyb po meste a v mestskej doprave. Sprievodcovia sú akreditovaní v Taliansku, takže môžu legálne sprevádzať na území mesta a pamiatok.

Vo Vatikánskych múzeách a Bazilike Sv. Petra bolo od 1. marca zavedené audioguide priamo od týchto inštitúcii. Bez zakúpenia nie je možné robiť výklad v interiéroch.

Vďaka používaniu audiguidov si všetci účastníci zájazdu budú môcť vypočuť kvalitný výklad bez zbytočného tlačenia sa.

UŽITOČNÉ RADY NA CESTU

VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

Podmienky vstupu:

Občania Slovenskej republiky môžu na územie Talianska vstupovať s platným cestovným pasom alebo občianskym|preukazom.
Od 1.1.2013 musí mať každý občan Slovenskej republiky, vrátane detí do 5 rokov, pri cestovaní do zahraničia vlastný cestovný doklad.

Typ cestovného dokladu:

cestovný pas alebo občiansky preukaz

Všeobecné informácie pre turistov a cestujúcich:

Od 10. januára 2005 začal platiť v Taliansku zákon, ktorý zakazuje fajčenie vo všetkých verejných a súkromných uzavretých priestoroch, do ktorých je verejný prístup s výnimkou priestorov vybavených zariadeniami na recykláciu vzduchu. Neexistujú dokonca ani výnimky pre súkromné kluby a ani pre prípady, že by sa všetci členovia klubu jednomyseľne dohodli na povolení fajčenia. Protifajčiarske normy sa týkajú okrem iného aj barov, reštaurácií a diskoték, kde je možné fajčiť len vo vyhradených, múrom oddelených priestoroch. Pri porušení tohto zákona hrozí tomu, kto bude pristihnutý so zapálenou cigaretou pokuta vo výške od 27,50 do 275 EUR. Táto suma sa zdvojnásobí v prípade, že k porušeniu zákazu došlo v prítomnosti tehotnej ženy alebo dieťaťa vo veku do 12 rokov. Prevádzkovateľom barov, reštaurácií a diskoték hrozí v prípade, že fajčiaceho klienta neoznámia, sankcia vo výške od 220 do 2 200 EUR alebo odobratie licencie.

 

Podmienky pobytu:

Občania členských krajín Schengenského priestoru majú po vstupe do krajiny povinnosť zaregistrovať sa v prípade, že ich pobyt presiahne 8 dní. Na príslušnej kvestúre v provincii, v ktorej sa nachádzajú, podávajú tzv. dichiarazione di presenza, ktoré musí byť kedykoľvek predložené na požiadanie úradníkom alebo príslušníkom polície spoločne s pasom alebo iným cestovným dokladom. Pre osoby mladšie ako 18 rokov potvrdenie podpisuje rodič alebo zákonný zástupca.

 

 

 

Občania, ktorí cestujú do jednej z členských krajín EÚ, vrátanie Talianska, si môžu môžu kúpiť a vziať so sebou akýkoľvek druh tovaru určený pre ich osobnú spotrebu bez akýchkoľvek obmedzení. Výnimkou sú niektoré kategórie výrobkov akými sú tabak, alkohol a alkoholické nápoje, pre ktoré sú určené limity pre osobnú spotrebu. Pri presiahnutí stanovených limitov bude tovar považovaný za nákup na obchodné účely a musí byť prevážaný s príslušnou dokumentáciou a povoleniami.
V Taliansku sú určené nasledujúce limity na tabakové a alkoholické výrobky:

 

Dôležité telefónne čísla:

prvá pomoc = 118
pomoc motoristom - autoklub = 116
polícia = 112, 113
požiarnici = 115

 

 

 

 

 

Zdravotná starostlivosť:

 

 

Pri vstupe do krajiny musí každý cudzinec disponovať zdravotným poistením (komerčným , príp. Európskou zdravotnou poisťovacou kartou – EHIC). Bezplatná zdravotná pomoc je poskytovaná len v urgentných prípadoch ohrozujúcich život a zdravie osoby. V ostatných prípadoch je potrebné uhradiť sumu za spoluúčasť, ktorá sa pohybuje od 14,- EURO vyššie.

 

 

Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia:

Bezpečnostná situácia v Taliansku je v zásade rovnaká ako v iných európskych krajinách. Upozorňujeme však turistov, aby boli opatrní a starostlivo si uschovali cestovné doklady a finančné prostriedky najmä v mestskej hromadnej doprave a na hromadných manifestáciách, staniciach a letiskách, kde sa vyskytujú prípady vreckových zlodejov. Nikdy netreba stratiť z dohľadu svoju batožinu. Ak ku krádeži dôjde, najmä cestovných pasov, treba ihneď vyhľadať políciu a ohlásiť stratu, aby sa tým zamedzilo zneužitiu dokladov inými osobami.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme

Ambasciata della Repubblica Slovacca a Roma

Ulica:     Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A

Mesto: Roma

Telefón: 00390636715200 , 00390636715201

Mobilný telefón: 0039/338/5432071(Diplomatická služba v mimo pracovnom čase/Solo nei casi di emeregenza/Emergency Call)

Fax: 00390636715265

E-mail:  emb.roma@mzv.sk

Internet: www.mzv.sk/rim           

 

Príjemnú dovolenku a krásne zážitky na cestách Vám praje kolektív CK GADTOURS s.r.o.

 

Fotogaléria: Rím a Vatikán 2015